Jau 14+ metų sėkmingai organizuojame mokomasias alpinistines keliones į aukščiausius Europos kalnus - Alpes, su tikslu apmokyti pradedančiuosius alpinizmo, kalnų kelionių technikos, specialiosios įrangos naudojimo, stovyklavimo pagrindų. Šios kelionės metu nebevedame į Monblano viršūnę (4810 m. virš jūros lygio), nes kaip parode ilgametė patirtis - užsiregistruoja per daug nepasiruošusių, jokios patirties neturinčių, savo jėgas ir galimybes aukštikalnėse pervertinančių keliautojų...

Todėl mes, kaip ir kitose (uolų ar via-ferratų laipiojimo) kelionėse vykstame su Jumis tam, kad pasidalinti patirtimi ir meile kalnams, kad turėti garantuotą gerą laiką, suteikti įspūdžius, naudingas pamokas ir neišdildomą patirtį įgyjamą kopiant klasikiniu maršrutu iš Italijos pusės (Via Normale Italiana / Via Ratti) iki tam tikro, sąlyginai saugaus, aukščio (iki ~3300-3500 m. virš jūros lygio), kad visiems būtų įdomų ir naudinga, bet objektyviai ne per sunku ir ne per pavojinga.

COURMAYEUR WEATHER

CHAMONIX WEATHER

Data ir kaina

2024 m. kelionės kaina – 1300 € / asm. Į ją įskaičiuota:

Instruktoriaus / vedlio paslaugos ~ 350 €

Tai nėra alga ar pelnas! Trijų asmenų grupė tik išsidalina tas pačias kelionės, draudimo, maitinimosi, apgyvendinimo, įrangos ir aprangos įsigijimo / atnaujinimo išlaidas savo instruktoriui. Tik tiek. Mums Jūs nemokate nieko. Mes, kaip sporto / keliautojų klubas, perteikiame savo ilgametę patirtį, padedame Jums, tuo pačiu treniruodamiesi ir kaupdami, atnaujindami įrangą patys.

Transporto išlaidos Vairuojama pakaitomis! ~ 350 €

Kelionė autobusiuku nuo Vilniaus / Kauno iki Courmayeur (Italijoje) ir atgal - autobusiukų nuoma, drudimas, kuras, kelių ir parkavimo mokesčiai, salono valymas po kelionės. Autobusiuke važiuoja 8 asmenys (dvi kopimo grupės), pakaitomis, po kelias valandas, vairuoja visi norintys ir galintys (pasiimkite vairuotojo pažymėjimą!).

Nakvynės kempinge ir kalnų nameliuose ~ 250 €

Tiek atvykus į vietą (2 naktys), tiek ir prieš grįžtant atgal į Lietuvą (1 naktis) nakvosite palapinėse kempinge Val Veny slėnyje (Italija), su galimybe pasinaudoti dušais, internetu ir pan. Kopimo metu bent 1 naktį nakvosite lauko stovykloje ledyne ~2500 m. virš jūros lygio aukštyje ir po to 1 naktį Gonella kalnų namelyje (3071 m.), half-board (patiekiama vakarienė ir pusryčiai).

Alpinistinės įrangos nuoma ~ 250 €

Bendro grupės stovyklavimo ir žygio inventoriaus (palapinės, miegmaišiai ir miegojimo kilimėliai, virtuvės įranga, dujos maisto ruošimui, virvės, PMP vaistinėlės ir t.t.) + asmeninio inventoriaus (kuprinė, alpinistinės “katės”, vaikščiojimo lazdos, apsauginis šalmas, laipiojimo apraišai, savisaugos kilpos ir karabinai ir t.t. nuoma – mes centralizuotai nuperkame, nuomojame ir prižiūrime šiuos daiktus. Turint viską ar tik kažką iš išvardintos asmeninės įrangos, galima išskaičiuoti iki 180 € ir sumažinti bendrą kelionės kainą iki 1120 €!)

Ekspedicinis maistas ~ 70 €

Pakeliui pirmyn ir atgal, važiuojant per Europą, taip pat atvykus į vietą ir prieš išvykstant namo visi maitinasi atskirai, už savo pinigus kavinėse, baruose ir t.t. Kelioninis maistas Jums priklauso 3-4 dienas nuo tada, kai paliekate autobusiuką, iki tada, kol vėl grįšite į jį. Tipiškai racioną sudaro: sublimuotas maistas rytais ir vakarais (įvairios lengvai pagaminamos, koloringos košės), sumuštiniai žygio metu (duona, sūris, rūkyta dešra), arbata, kakava, sausainiai, meduoliai, šokoladukai, saldainiai ir pan.

Alpinistinis draudimas ~ 30 €

Visus keliautojus privalomai apdraudžiame medicininių išlaidų ir nelaimingų atsitikimų bei traumų draudimu 100.000 € sumai, įskaitant laipiojimo / alpinizmo rizikas (daugelio Jūsų su bankų kortelėmis ar pan. galbūt turimas kelionių draudimas - šiai veiklai negalioja). Taip pat rekomenduojame visiems pasirūpinti ir į kelionę pasiimti nemokamai išduodamas ESDK korteles.

Taip pat įskaičiuota: Bonus! +

Kelionės nuotraukos ir video medžiaga; neišdildomi įspūdžiai, neįkainojama patirtis ir prisiminimai; gera nuotaika ir nauji draugai!

Į kelionės kainą neįskaičiuota: Papildomos išlaidos! ~ 150-300 €

Asmeninė apranga ir įranga (kelionės ir šilta apranga, akiniai, pirštinės, elektronika ir t.t. - pagal sąrašą žemiau); maistas baruose ir degalinėse pakeliui pirmyn ir atgal, valgiai ir gėrimai Courmayeur / Chamonix baruose, papildomi užsakymai kalnų nameliuose (gaivieji gėrimai po 4 eur už skardinę ir pan.); suvenyrai, dovanos ir kitos asmeninės išlaidos.

Į šias mokomasias alpinistines keliones vykstame 2-3 kartus per sezoną (birželį ir liepą). Tikslios sekančio sezono kelionių datos paskelbiamos jau vasaros gale ar rudenį (kviečiame sekti informaciją, atnaujinimus mūsų FaceBook paskyroje: FB.com/KalnuKlubas.lt arba šiame tinklapyje), bei el. paštu pranešama visiems iš anksto anketą užpildžiusiems interesantams ir iš tų, kas pirmi perveda avansines įmokas (350 €), formuojamos kopimo grupės. Like ~6-9 mėnesiai skirti pasirengimui, reikiamos asmeninės aprangos ir įrangos įsigijimui. Su tais, kas patvirtins savo dalyvavimą ir perves avansines įmokas, pavasarį (~gegužės mėn. viduryje) vyks susitikimai Kaune ar Vilniuje, kad susipažinti akis į akį, aptarti kelionės eigą, sutikrinti reikiamus duomenis ir peržiūrėti Jūsų įsigytą asmeninę aprangą, įrangą. Taip pat, visą laiką, nuo dalyvavimo patvirtinimo ir avansinės įmokos pervedimo, Jūs galėsite konsultuotis visais rūpimais klausimais su kelionės vadovu ir/ar vedliais el. paštu, telefonu. Likusią kelionės kainos dalį įmokėsite likus ~2-3 savaitėms iki išvykimo. Dėl bet kokių priežasčių (Jūsų liga, trauma, pasikeitę darbiniai planai ar šeimyninės aplinkybės ir t.t.) negalint išvykti į kelionę avansas nėra grąžinamas! Nes vietą grupėje rezervuojate prieš pusmetį ar daugiau, tada kitiems besidomintiems tiesiog atsakoma kad nebėra vietų... O Jums pranešus kad nevyksite, tarkime prieš mėnesį, kiti jau taip pat turi kitų planų ir labai sunku arba išvis neįmanoma surasi kas pakeistų, užpildytų vietą... patiriamas nuostolis. Nes visas kelionės biudžetas paskaičiuotas ant 6 o ne 5 ar 4 keliautojų...

Registracija kelionei

2024 m. kelionės programa (išskleiskite…):

~14:00-15:00 val. Vilniuje (vieta ir laikas bus patikslinta kelios dienos prieš išvykimą) renkasi dalyviai, pradedantys kelionę iš Vilniaus. ~16:00-17:00 val. Kaune, kam patogu kelionę pradėti iš čia, renkamasi S. Žukausko g. 41, pakraunama įranga, atsargos ir pradedama kelionė. ~17:00-24:00 val. važiuojama per Lietuvą ir Lenkiją. Maždaug po 4-5 valandų važiavimo, netoli Varšuvos stojame papietauti / pavakarieniauti (individualiai) kavinėje (tipiškai "MOP Gaj").
~00:00-14:00 tęsiame kelionę per Lenkiją, Vokietiją, Švecariją, Prancūziją. ~14:00-16:00 val. pasiekiame Chamonix Prancūzijoje, jei yra poreikis ir laiko - apsiprekiname vietinėse pardotuvėse. ~16:00-18:00 val. Monblano tuneliu pervažiuojame į Italijos pusę, pagal poreikį, užsukame į prekybos centrą, kad apsipirkti maisto, sulčių ir pan. pirmai / antrai dienai (individualiai). ~18:00-21:00 val. atvykstame į kempingą ("La Sorgente" arba "Aguille Noire") Val Veny slėnyje. Įsikūrimas, vakarienė kempingo bare, individualiai - picos, alus ir t.t arba PC įsigytas / atsivežtas maistas, kelionės eigos aptarimas. ~22-23 val. poilsis. Miegas palapinėse kempinge.
- 7:00-9:00 val. kėlimasis, pusryčiai. - 09:00-10:00 įrangos išsidalinimas, komplektavimas, pamokos kaip naudotis. - 10:00-11:00 val. važiuojame į Courmayeur matuotis ir pasiimti alpinistinių batų, dar kam ko trūksta žygiui. - 11:00-12:00 val. tvarkoma įranga, ruošiamasi žygiui ir kopimui via-ferrat`a. - 12:00-18:00 mokomasis / treniruočių kopimas via-ferrata "Borelli bivouac" (arba via-ferrata "Rif. Menzino") - pakankamai techniškai nesudėtinga, bet labai tinkama trasa kad išbandyti kalnų batus, apraišus, savisaugas, savo koordinaciją aukštyje, bei pasigėrėti apylinkių vaizdais. - 18:00-21:00 grįžimas į kempingą, vakarienė, sekančios dienos plano aptarimas, galutinis kuprinių ir įrangos pasiruošimas kalnų žygiui. - 21:00-22:00 val. dušai, poilsis. Miegas palapinėse kempinge.
- 06:00-7:00 val. kėlimasis, pusryčiai. - 07:00-09:00 val. tvarkomės lauko stovyklą, komplektuojame kuprines žygiui ir ~9 val. paliekame kempingą. - Autobusiukais važiuojame iki ~1700 m aukščio, kur baigiasi pravažiuojamas kelias ir nuo čia ~10-11 val. prasideda kalnų žygis. - Po ~1 val. ėjimo pasiekiame Combal ežerą ir Miage ledyno pradžią (~2000 m). - Artimiausias ~5-6 val. kopiame ant ir einame ledynu nuožulniai aukštyn. Tai saugus ir gana nesudėtingas, bet ilgas (~5 km) ir nuo kojų šiek tiek nuvarantis kelias per moreną (akmenų sąnašyną). - 16:00-17:00 val. pasiekę ledyno atsišakojimą / kalno papėdę ties (~2500 m), įkuriame lauko stovyklą, grožimės žadą atimančia panorama, ledynais, kriokliais ir aplinkinių kalnų didybe. - 18:00-20:00 gaminamės vakarienę lauko sąlygomis. Sekančios dienos plano aptarimas. ~ 21:00-22:00 val. poilsis, miegas palapinėse kalnų lauko stovykloje.
- 06:00-08:00 val. kėlimasis, pusryčiai, įrangos pasiruošimas, stovyklos sutvarkymas. - 08:00-10:00 Šiek tiek pakopus aukščiau buvusios stovyklos - ėjimo ryšyje, slydimo kontrolės treniruotės (mokysitės naudotis katėmis, ledkirčiu, stabdytis paslydus ir pan.). - 10:00-14:00 Tęsiame kopimą uolomis ir kalnų takais iki Rifugio Gonella (~3071 m). Vietomis takas veda per gana stačias uolas, bet visur, kur sudėtingiau, yra įrengtos virvės / grandinės / kopėčios už ko pasilaikyti (panašu į klasikines, lengvas via-ferrat`as). - 13:00-15:00 pasiekiame rif. "Gonela". Įsikūrimas, pietūs, poilsis kalnų namelyje (kaip kurį kopimą - pagrindiniame name arba Winter hut`e), mėgavimasis aplinkine panorama. - 15:00-18:00 val. sekančios nakties kopimo aukštyn ledynu aptarimas, pasiruošimas, laisvalaikis, pamokėlės apie mazgus, įrangą, kalnus. - 18:30-19:30 val. vakarienė. - 20:00 val. poilsis - miegas kalnų namelyje (hostelio tipo), ant čiužinių, savuose miegmaišiuose.
- 02:30 val. kėlimasis, 03:00 pusryčiai. - 04:00 val. startuojame ir artimiausias 3-4 valandas kopiame ledynu, pagal galimybes ir kelio praeinamumą (tą įtakoją oro temperatūra, vėjas, atsivėrusios properšos, grupės pajėgumas ir t.t.) iki ~3400-3500-3600 m. altitudės (max. iki Aiguilles пrises keteros ~3810 m.), pasitinkam nuostabų saulėtekį kalnuose ir prašvitus, bet ne vėliau kaip 08:00-09:00 sukamės atgal ir leidžiamės atgal į rif. Gonella (nusileidimas trunka ~3 val). Šis kopimas padės išsiaiškinti ir suprasti realias dalyvių fizines ir psichologines galimybes ateities kelionėse bandyti kopti aukščiau - virš 4 km. ribos, kur prasideda aukštikalnių alpinizmas, tikri sunkumai ir pavojai... Tik čia suprasite ką reiškia vėjas ar šaltis kalnuose, kaip aukštis veikia kvėpavimą ir raumenų darbą, kaip Jūs asmeniškai jaučiatės naktiniame kopime po beveik nemiegotos nakties ir elgiatės pavojingose situacijose, kaip tvarkotės su aukščio baime ir t.t.. Alternatyviai gali būti pasirinktas labiau uolinis kopimas takais link Pyramides des Aiguilles grises (~3364 m.). - 11:00-12:00 pietūs kalnų namelyje, kopimo aptarimas, susitvarkymas, pasiruošimas leistis žemyn. - 13:00-21:00 val. leidimasis žemyn, atgal į Val Veny slėnį. Grįžimas nuo rif. Gonella atgal iki autobusiukų žinoma būna gerokai spartesnis nei kopimas aukštyn, užtrunka iš viso 6-7-8 val. Nusileidžiama į šilumą, kur laukia karšti dušai, maistas ir kokybiškas poilsis. - 21:00-23:00 val. vakarienė, kelionės aptarimas. Génépi! 🙂 - 23:00 val. miegas palapinėse kempinge.
- 7:00 val. kėlimasis, tvarkymasis, važiavimas iš kempingo į Courmayeur (arba Chamonix) pusryčiauti (individualiai), pirktis suvenyrų ir t.t. ~9:00-15:00 tipiškai, pervažiavus į Prancūzijos pusę, skiriamas pusdienis aktyvaus laisvalaikio pramogoms (plaukimas klanų upe - raftingas), pažintiniam turizmui (važiavimas istoriniu traukiniu iki ledyno ir apsilankymas ledyne, muziejuje arba pasikėlimas keltuvais į įspūdingą objektą 3800 m aukštyje - Aguille du Midi ar pan. ~15:00-16:00 val. apsiperkame maisto kelionei, suvenyrų. ~ 16:00-17:00 val. pradedame kelionę link Lietuvos. ~ 21:00-22:00 val. jau pasiekę Vokietiją, stojame pavakarieniauti pakelės užkandinėje
- Kauną pasiekiame ~13-16 val., Vilnių +1-2 val. - Atsisveikiname, dalinamės nuotraukomis ir įspūdžiais su artimaisiais ir draugais, registruojamės į kitas keliones su KKK 😉

Atsiliepimai

Informacija

Tai ekspedicinė / mokomoji grupinė kelionė – kuomet grupelės interesantų, su patyrusiais kalnų kelionių instruktoriais – vedliais, išvyksta į mokomąją kalnų kelionę, kur esminis dėmesys skiriamas mokymuisi, treniruotėms ir saugumui, kad visi grįžtu gyvi, sveiki ir parsivežtų daug pradinės keliavimo aukštikalnėse patirties.

Jūs turite galimybę laiką praleisti neįtikėtinai šaunioje kompanijoje. Kelionės metu pradedantieji, padedami patyrusių instruktorių, įgis daug žinių apie alpinizmo subtilybes, alpinistinės technikos ir įrangos panaudojimo galimybes, kalnų kelionių technikos (KKT) pradmenis, saugumo teoriją ir praktiką, lauko stovyklavimą, maisto gaminimą ir t.t. Tai yra daugiausia ir geriausia, ką mes (ar bet kas kitas) gali Jums pasiūlyti pirmos rimtesnės kalnų kelionės metu!

Mūsų kelionės garsėja nuoširdžiu ir betarpišku bendravimu, draugiška atmosfera, mokymu ir mokymusi! Mes einame į kalnus ne dėl pinigų, o dėl to, kad mums tai patinka. Be to, stengiamės tą meilę kalnams, tas žinias ir ilgametę patirtį perduoti kitiems, parodyti grožį ir išmokyti bendražygius daug ko įdomaus, todėl einame kaip su draugais, o ne su klientais 😉

Visos kelionės metu aktyviai bendraujame, dalinamės žiniomis ir didele įvairių kelionių patirtimi. Jūs ne tik įgysite naujų draugų, parsivešite kvapą gniaužiančių nuotraukų, bet ir naujų žinių, įgūdžių kaip komplektuotis kuprinę kelionėms, ruošti maistą lauko sąlygomis, dirbti su virvėmis, naudoti specialiąją įrangą (kates, ledkirčius, savisaugas), saugotis ir saugoti kitus aukštyje, dirbti komandoje, nugalėti baimes ir, tikimės, dar didesnį troškimą naujoms kelionėms, naujiems įspūdžiams! Svarbiausia - nusiteikite mokomajai, bandomajai kelionei ir pasistenkite pasisemti kuo daugiau patirties iš kiekvienos jos valandos, dienos, kiekvieno pasiekimo ir naujos patirties.

Apranga ir įranga

Asmeninė apranga ir įranga

Asmeninis inventoriaus, apranga ir įranga, kurį privalote įsigyti, išsinomuoti arba pasiskolinti iš draugų individualiai. Visi pavyzdžiai rekomendacinio pobūdžio ir konkretus pasirinkimas žinoma visad priklauso nuo požiūrio, finansinių galimybių ir kitų faktorių. Mes rekomenduojame tai, kas geriausiai tinka, ką patys naudojame!
Žinoma suprantame, kad viską, ypač kokybiška, susipirkti iškart yra gana brangu, bet kalnai – ne tokia vieta, kad juokauti savo sveikatos ar net gyvybės sąskaita, taupant aprangai ir įrangai! Svarbu ir tai, kad visi šie daiktai liks Jums ir galbūt paskatins daugiau keliauti, nes pravers lygiai taip pat tiek Lietuvoje žiemą, tiek ir kituose kalnuose ar ekspedicijose.
Todėl geriausia tokio lygio kelionę, planuotis bent jau prieš pusmetį ar net metus, o tada kryptingai ir nuosekliai supirkinėti tai ko reikia, išlaidas paskirstant per eilę mėnesių. Juk jei jau kokį lapkričio mėnesį žinosite, kad kitą birželį vyksite į kalnus, tai ir per Kalėdas tiksliai žinosite, kad iš Kalėdų senelio norite geros kelioninės kuprinės ir pan.
Taip pat suprantame, kad ypač naujokams, labai sunku susigaudyti kokia apranga ar įranga tinkama, kokybiška o kokia - ne. Todėl pirmiausia patartina apsipirkti tam dedikuotose parduotuvėse (Traversas, Lukla, GrynamOre, Husky, AiC ir pan.), nes Maximoje, Senukuose ar Urmo bazėje / Gariūnuose tikrai "ne ta" turistinė įranga pardavinėjama 🙂 Dar galite (ir reikėtų) pasidomėti gamintojais - jei finansinės galimybės leidžia, tuomet apsipirkimų sąraše figuruos tokie gamintojų pavadinimai kaip "The North Face, Mammut, Millet, Marmot, Osprey, Deuter, Mountain Hardwear, Petzl, Outdoor Research, La Sportiva, Black Diamond", technologijos "Gore-Tex, Windstopper, PolarTec" ir pan. Jei rinksitės iš vidutinės klasės/kainos/kokybės, tuomet "Husky, Ferrino, Hannah, Asolo, CAMP, Hi-Tec" ir pan.

Prožektorius („ciklopas“)

Skirtas pasišvietimui po kojomis judant tamsoje, taip pat stovykloje. Labai galingo nereikia, svarbu tik kad jis būtų tvirtinamas ant šalmo / galvos. Svarbu – nepamirškite naujų elementų jam!

Membraninė / šilta apranga

Monblano masyvę vasarą gana dažnos liūtys, audros, palypėjus aukščiau - vėjuota, tad labai pravartu turėti neperlyjama / neperpučiama, kažkiek pašiltintą viršutinę aprangą (striukė ir kelnės), naudojama kaip 3-ias sluoksnis (ant kitų rūbų). Tokios aprangos membranos charakteristikos turėtu būti bent: 20000 mm/24h atsparumas iš išorės ir 20000 g/m2/24h išgarinimas iš vidaus.

Flisinis džemperis

Nepamainomas dalykas bet kur, kur vėjuota, greiti temperatūros pokyčiai. Dalinai neperpučiamas vėjo, dalinai neperlyjamas tankus flisas, kapišonas puikiai saugantis nuo vėjo galvą, daug patogių kišenių, todėl jį dėvime daugiausiai laiko, kai jau nebe taip šiltą, kad būti su marškinėliais, bet dar ir šiltos striukės nereikia.

Valgymo indas ir įrankiai

Ekspediciniam maistui valgyti kiekvienam pakanka turi turėti puodelį arbatai (patogiausia - sulankstomi, tinka ir nuo termoso...), bei šaukštą-šakutę. Viskas. Tikrai jokių servizų, sudubliuoto puodelio ir dubenėlio, metalinių šaukštų, šakučių, peilių atskirai ar kokteilių stiklinių neštis neverta 🙂

Šiltos kojinės (2-3 poros)

„Labai šiltos, geros ir svarbiausia – mielos“ bobutės megztos vilnonės kojinės (kaip ir pirštinės ar kepurės) į kalnus gaila, bet netinka ? Vilna „nedraugauja“ su Gore-Tex membranomis batuose, sunkiai garina drėgmę, o drėgnos kojos – vis tiek šąlančios kojos. Tad geriausia rinktis specialiai kalnams ar šiaip žygiams kuriamas aukštų technologijų kojines, kurios minkštos, šiltos, išlieka sausos ir t.t.

Akiniai nuo saulės

Skirti alpinizmui turi būti kokybiški ir atitikti 4-ą (ar bent 3-ią…) apsaugos nuo UV spinduliuotės lygį. Be akinių akys labai greit pavargtų, imtų skaudėti galvą. Pabuvus ilgiau be akių apsaugos – galimos rimtos pasekmės regėjimui!

Šiltos pirštinės

Tinka ir slidinėjimo, svarbu kad būtų šiltos, kuo labiau atsparios drėgmei ir pakankamai didelės, kad jas būtų galima užsidėti ant kitų, plonų, pirštinių. Joms nepagailėkite pinigų, nes jei šals rankos – negalėsite tęsti kelionės. Šilčiausios žinoma, tik mažiau patogios yra kumštinės pirštinės.

Kelioninės kelnės

Turi būti elastingos, greit džiūstančios, patvarios. Žodžiu džinsai ar mylimos velvetinės kelnės – netinka 🙂 Tokių kelioninių kelnių būna įvairių variantų, tad galite pasirinkti su nusegamomis klešnėmis, kad nuo apačios startuojant, kur paprastai labai šilta, nereiktų pradėti su ilgomis kelnėmis arba papildomai vėliau nešiotis dar ir šortų 😉

Termosas ir gertuvė

Reikalingas bent 0.5 - 0.75 L talpos termosas arbatai. Arba galima neštis 1 L talpos dviems. O jei turėsite kiekvienas sau po litrą – blogiau tikrai nebus, nes šiltas gėrimas kalnuose – tikras gyvybės eliksyras! Vandens talpa gali būti gertuvė, gali būti vandens pūslė, o gali būti ir tiesiog paprasčiausias 1-1,5 ltr. plastikinis butelis nuo vandens ar „Coca Colos“, kurį patogu tiesiog pasikabinti su virvute ant kuprinės.

Rūbai kelionei

Kelionei autobusiuku patariame pasiimti patogius rūbus ir avalynę, tarkim treningus ir kedus ar crocs`us, taip pat papildomą tašę, kurią paliksite apačioje su nereikalinga apranga, higienos reikmenimis, kitais daiktais.

Šilta kepurė

Geriausia - Polartec fliso. Privalo šildyti Jūsų galvą, apsaugoti nuo vėjo. Aktyviai judant daugiausiai šilumos kūnas netenka būtent per galvą, todėl ją visada reikia saugoti, nes jei šals galva, peršalsite greičiau, nei šąlant kojos ar korpusą.

Plonos pirštinės

Dažnai naudojamos nuo pat kopimo pradžios, net kai šilta, nes su jomis patogiau suimti ėjimo lazdų rankenas. Vėliau jos labai praverčia stovyklaujant jau sniego zonoje, kuomet reikia gaminti valgyti ir pan., kad nereiktų liestis plikomis rankomis prie apledėjusios įrangos.

Apatiniai termo rūbai ("baselayer")

Jie nėra skirti tam, kad jus kažkaip ypatingai šildytų, tačiau tam, kad išstumtų prakaitą į viršutinius sluoksnius, leistų jaukiau jaustis, neleistų būti perpūstiems, kai suprakaitavus sustojama poilsiui ir pan. Kalnams labai gerai „termikai“ iš Merino vilnos. Bet ne 100%, nes jie labai veliasi, laiko drėgmę. Geriausi – sintetiniai, su pvz. 30% vilnos.

Kremas nuo saulės

Dėl išretėjusio oro ir didelės saulės spinduliuotės kalnuose Jūs privalote turėti ir nuolat (iš anksto) naudoti apsauginį veido kremą ir lūpų vazelino pieštuką, kurių apsauginės savybės: SPF 50!

Asmeniniai reikmenys

Specifiniai medikamentai, fotoaparatas, MP3 ausinukas, pliušinis meškutis… Bendros rekomendacijos būtų turėti asmens tapatybės dokumentus, kreditinę kortelę, bent 100 eur. grynais nebūtiniems pirkiniams.

Nebūtina, bet pravarti asmeninė apranga, įranga

Kita galiniti pravesti įranga ar apranga. Jei neturite – specialiai nepirkite, bet jei turite ir telpa į kuprinę – pasiimkite, bus patogiau 😉

Hidravimo sistema

Labai rekomenduojama įsigyti ir naudoti ConverTube sistemą - universali šlangutė užsukama ant daugelio vandens talpų ar standartinių butelių nuo gaiviųjų gėrimų (kelionėje išgeriate CocaCola 1.25 L ar minerlinio, kopime panaudojate tą butelį vandeniui, nusileide - tiesiog išmetate 😉 ConverTube labai palengvina atsigėrimo veiksmą, kai nereikia nuolat pačiam traukti ar kitų prašyti paduoti butelį iš kuprinės 😉

Pūkinė striukė / liemenė

Nėra būtina, ypač dėl to kad kainuoja nepigiai, bet tikrai nepamainomas dalykas žvarbiomis sąlygomis – puikiai šildo sustojus trumpam poilsiui, pavalgymui arba po dienos ėjimo, apsirengus ant suprakaituotų termo rūbų - puikiai išgarina drėgmę, šildo ir saugo nuo perpūtimo tvarkantis, ruošiantis nakvynei.

Išorinis įkroviklis

„PowerBank`as“ ir / ar saulės energijos įkroviklis mobiliajam telefonui, navigatoriui, sportiniam laikrodžiui, MP3 grotuvui, foto ar video (GoPro) kamerai, IQOS "cigaretei" ir pan. Šiaip, Italijos pusėje, nėra didelės būtinybės papildomai neštis papildomą akumuliatorių - pirmas dvi dienas, taupant, užtenka įkrovimo, po to be problemų galima pasikrauti namelyje 3 km aukštyje, tad galite pasiimti tiesiog standartinį įkroviklį.

Aprangos ir įrangos įsigijimas

Kažką iš aukščiau išvardintos asmeninės aprangos ir įrangos tikėtina kad jau turite. Kažką, ko neturite, galbūt galite pasiskolinti iš draugų ar pažįstamų. Taip pat galite prisijungti, ieškoti atitinkamos aprangos bei įrangos, specializuotose FaceBook`o grupėse, pvz: "Alpinistinė apranga ir įranga" arba "Kelioninė apranga ir įranga".

O tai ko neturte ir negaunate pasiskolinti - rekomenduojame išsirinkti bei įsigyti iš mūsų partnerių Lietuvoje parduotuvių arba tų el. parduotuvių, kitose Europos Sąjungos šalyse, kur mes patys dažnai apsiperkame ir kur daugeliu atveju, nuo tam tikros pirkinių sumos, siūlomas nemokamas siuntimas Į Lietuvą, bei įvairios nuolaidos, išpardavimai:

Nuolaidų kuponas
-15%
Tik mūsų klientams!

Nuolaidų kuponas

Keliausite su mumis? Įsigydami aprangą ir įrangą pasinaudokite mūsų partnerių parduotuvėse Lietuvoje suteikiama nuolaida!

Gauti kuponą

Nuominė individuali alpinistinė įranga:

Į bazinę kelionės kainą įskaičiuota (**) asmeninio naudojimo įranga, kurią išsidalinsite jau atvykus į vietą (Courmayeur / Chamonix) ir toliau nešitės, saugosite visos kelionės metu (*), kas Jums priskirta.

Geri kalnų batai

60 € / 4 d.

Nėra itin lengvi ar patogūs, vis tik ne kedai, bet užtai puikiai saugo Jūsų kojas nuo akmenų, su tinkamomis kojinėmis neleidžia šalti kojai ir prie jų puikiai tvirtinasi alpinistinės “katės”. Batus patartina rinktis 1.5-2 dydžiais didesnius nei nešiojami standartiškai, nes užsidėsite kelias kojines dėl šilumos, bei trinties sumažinimui ir pan.

Alpinistinės katės

15 € / 5 d.

Būtinas batų priedas sniego zonoje, užtikrinantis stabilų ėjimą per firną (suledėjusį sniegą), kopimą akmenimis ir t.t. “Katės” būną rišamos (tinka dėti ant praktiškai bet kokių trekingo batų, tokias ir nuomojame), pusiau automatinės ir automatinės (skirtos specialiems alpinistiniams batams).

Alpinistinis šalmas

10 € / 5 d.

Reikalingas etapais, kad saugotų galvą nuo krintančių riedulių, sutrenkimų paslydus, suklupus ir panašiai. Ant jo taip pat patogu tvirtinti ir specialių užkarpų pagalba fiksuoti prožektorių (“ciklopą”) ir turėti laisvas rankas

Miegmaišis

15 € / 5 d.

Kopimo metu kelias naktis nakvosite lauko stovykloje (kempinge) 1500 m. virš jūros lygio aukštyje ir bent 1 naktį ant sniego, 2500 m. virš jūros lygio aukštyje, todėl reikalingas geras pakankamai šiltas miegmaišis. Rekomenduojamos minimalios charakteristikos: bent -1-5С komforto temperatūra.

neKalnų batai

0 €

Dažnokai žmonės atsiunčia foto ar atveža į susitikimą parodyti batus panašius į foto ir klausia - ar bus gerai?... NE! Visokie tokie trekingo batai - per minkšti, per silpni, per greit peršlampatys... Su tokiais gal kur Tatruose ir gerai pasivaikščioti, bet ne į Alpes! Tikri alpinistiniai batai - kieto pado, kietos odos, aplink apgumuoti, aukštu aulu ir t.t. Jei nenorite/negalite įsigyti iškart tinkamų - patariame nuomotis šiai kelionei batus vietoje (Italijoje ar Prancūzijoje).

Ledkirtis

15 € / 5 d.

Visiems asocijuojasi su kalnais ir būnant kalnuose, norisi jį paturėti rankose, sėkmingai pasiekus viršūnę išdidžiai iškėlus nusifotografuoti 🙂 Bet čia viena medalio pusė. Kita - su juo reikia mokėti elgtis! Neįgudusiose rankose iš jo nedaug naudos, o tam, kad išmokyti Jus elgtis profesionaliai - mes neturėsime tiek laiko. Todėl didesnę kelionės dalį Jūs naudositės hiking`o lazdomis, o pasiekus sniego zoną, būsite minimaliai apmokyti elgtis su ledkirčiu kopiant uolomis ir esant nekontroliuojamo slydimo situacijai sniego šlaituoste ir pan.

Apaišai + savisaugos + karabinai

10 € / 5 d.

Apraišai skirti įsirišti saugos “ūsus”, prie kurių segasi karabinai ir jų pagalba segsitės savisaugas prie įrengtų trosų ir pan. Taip pat patogu į tam skirtas kilpas segti ir nešioti kitą įrangą – kopimo ir nusileidimo įtaisus, karabinus ir t.t.

Miegojimo kilimėlis

15 € / 5 d.

Skirtas pasitiesimui po miegmaišiu. Therm-a-rest gaminami turistiniai kilimėliai - kokybės ir patvarumo etalonas. Mes Jums pateikiame pripučiamus, šiltus ir patogius kilimėlius arba Jūs galite vežtis kitokius, savo turimus. Rekomenduojama šiluminė varža (R-value): bent R 2.5 - 4

Bachilai (getrai)

5 € / 5 d.

Skirti apsaugoti Jūsų avalynę nuo sniego prikritimo ir tirpimo, blauzdas - nuo šalimo ir iš dalies nuo sužalojimų ir t.t. Jie turi būti pasiūti iš labai tvirtos medžiagos, geriausia - "Cordura"®, taip pat turėti dirželį, geriausia - metalinį troselį apačioje, tvirtinimui po batu / katėmis.

Trekingo lazdos

10 € / 5 d.

Didelis pagalbininkas kalnuose. Apsipratus su jomis eiti, einama tarsi “voras” – turint 4 atramos taškus užtikrinamas stabilumas ir lygsvara. Teisingas lazdų naudojimas taip pat sumažiną apkrovą stuburui ir sąnariams!

60-80 ltr. kuprinė

25 € / 5 d.

Skirta jūsų asmeninės įrangos, papildomos aprangos ir maisto susidėjimui. Kuprinė kalnams turi būti tam pritaikyta - turėti numatytas vietas / laikiklius ledkirčio ir ėjimo lazdų tvirtinimui, papildomų kišenių, apdangalą nuo lietaus, būti tvirtai pasiūta. Ir ne, kokia nors "45+10" ar "52+5" L talpos tikrai nebus pakankama...

Kelioninė vaistinėlė

0 €

Kopimo dalyviams išduodame PMP vaistinėles - jose rasite šiek tiek tvarsliavos (pvz. nutrintoms kojoms), aspirino, ibumetino ir pan. Instruktoriai / vedliai papildomai nešasi bendro naudojimo pirmos med. pagalbos priemones ir būtiniausius medikamentus (išduoda juos pagal realų poreikį - privalėsite kreiptis ir būti apžiūrėti. NIEKADA patys nespręskite apie savo sveikatą, nevartokite medikamentų apie tai neinformavę kelionės vadovų!).

** - Jei turite, žadate įsigyti ar galite gauti pasiskolinti kažką iš čia išvardintos kelioninės / alpinistinės įrangos, tuomet gausite nuolaidą (iki -180 €) bazinei kelionės kainai, lygią tos įrangos nuomos savaitei kainai, kuri nurodyta geltonuose laukeliuose 😉 Vadinasi jei turite ar galite pasiskolinti visą aukščiau paminėtą įrangą - galutinė kelionės kaina Jums sumažėja iki 1120€!

Nuominė bendro naudojimo įranga

Į kelionės kainą įskaičiuotas laikino naudojimo grupinis ekspedicinis inventorius. Mes perkame, prižiūrime ir Jums laikinam išnuomojame šią bendro naudojimo įrangą, kurią išsidalinsite atvykus į vietą (Courmayeur / Chamonix) ir toliau individualiai nešitės, saugosite (*) papildomai gautus daiktus, bei tolygią dalį maisto, bei kitų atsargų (maždaug + 3-4 kg. kiekvienam!)

Dėmesio: sugadinus ar pametus nuominę bendro ar individualaus naudojimo įrangą (ėjimo lazdas, ledkirtį, šalmą ir pan.) – privalėsite kompensuoti pilną jos kainą! P.S. suplėšyti bachilai (getrai) ar kažkas sunaudota iš vaistinėlių - nesiskaito 🙂

Palapinė

1 vnt. / 3 žm.

Prieš kopimą ir po jo nakvosite palapinėse kempinge, po 3 asmenis vienoje. Palapinė (miegmaišis, kilimėlis) taip pat nešama pirmą kopimo dieną ir 1 naktis stovyklaujama ant ledyno morenos. Vėliau nakvosite kalnų namelyje!

Puodai, dujos

1 kompl. / gr.

Maisto ruošimo puodai, dujiniai degikliai ir dujų balionėliai. Kasdienių budėjimų metu išmoksite naudotis ugnies skeltuvais, paruošti sublimuotą maistą, pritirpinti vandens iš sniego ir kt.

Virvės, karabinai

Savisaugos ūsai, karabinai (2-3 vnt.) skirti prisisegimui prie tam skirtų trosų, saugos taškų lipant sudėtingesnėmis via-ferrat tipo maršruto atkarpomis. Virvė (~20-30 m / grupei) reikalinga ėjimui ryšyje per ledyną, pūgoje ir pan.

Apgyvendinimas Italijoje

Atvykę į vietą (Val Veny slėnį, greta Courmayeur) 2 naktis, o prieš grįždami atgal į Lietuvą - 1 naktį apsistojame kempinge "Aiguille-Noire" (alternatyvos: "La Sorgente" arba "Hobo") - miegas palapinėse, yra dušai, wi-fi, nedielė maisto ir būtiniausių prekių parduotuvė, baras:

Kopimo į kalną metu, 1 naktį nakvojame palapinėse lauko stovykloje ant morenos o 2 naktis apsistojame rifugio "Gonella" kalnų namelyje, 3071 m. aukštyje. Šiame kalnų namelyje gausite patogias lovas, patalynę, vakarienes ir pusryčius (half-board), taip pat galima naudotis bendru valgomuoju, terasomis, tualetais, tekančiu vandeniu (liepos viduryje būną, kad jau nebebūna), pasikrauti telefonus:

Maitinimas

Kelionės metu (važiuojant autobusiuku per Lenkiją, Vokietiją) stojant užvalgyti pakelės kavinėse ir kolonėlėse, taip pat pirmą dieną atvykus į vietą (pietūs, vakarienė), bei paskutinį vakarą ir išvykimo dienos rytą visi kelionės dalyviai maitinasi kas ką nori už savus pinigus. Bent jau kelionei į priekį galima ir gal net reikia įsidėti sumuštinių ir pan. iš namų.

Toliau, pradedant pirmu rytu kempinge (trečioji kelionės diena), pereiname prie grupinio ekspedicinio maitinimo - sublimuotas (išsausintas, greitai paruošiamas maistas - košės, pasta ir t.t.) maistas kurį visi išmoksite pasigaminti (kasdien bus vis kiti budintys maisto ruošėjai), tipiškai - duona, sūris, rūkyta dešra ar kumpis žygio metu sustojus pietų pertraukos, įvairūs kiti užkandžiai (daugiausiai saldumynai), kad esant norui ar reikalui būtų gana greit ir paprastai užvalgoma, papildomos energijos atsargos. Tipinis ekspedicinio maitinimo planas kopimo metu:

P.S. Jei turite kažkokių spec. poreikių (vegetarai, veganai...) - informuokite apie tai gal jau net registracijos metu, vėliausiai - susitikimo metu ir dar priminkite kelionės pradžioje. Mes Jums nesudarysime atskiro meniu ir produktų neparūpinsime, bet tikrai sudarysime sąlygas įsigyti ir pasiruošti sau kažką individualiam skoniui.

Skaitiniai

Monblano masyvas

Monblanas stūkso dviejose valstybėse – Prancūzijoje ir Italijoje. Reklaminėse ir geografinėse knygelėse prancūzai ir italai rašo, kad Monblanas – aukščiausia Europos viršūnė. Rusai su tuo kategoriškai nesutinka ir kiša savo Elbrusą „į Europą“ 🙂

Alpės, kuriose yra Monblanas – aukščiausia ir didžiausia kalnų sistema Europoje. Jos yra 1200 km ilgio, nuo 150 iki 250 km pločio bei tęsiasi lanku nuo Viduržemio jūros iki Panonijos lygumos Italijos, Šveicarijos, Prancūzijos, Vokietijos, Austrijos ir Slovėnijos teritorijose.

Pirmieji žmonės, 1786 metais užkopę į Monblaną – prancūzai Žakas Balma ir Mišelis Pakardas.

Šiuo metu daugybė žmonių taip pat bando tai padaryti. Pasitaikius geram orui, virtinė turistų, dažniausiai neturinčių atitinkamo pasirengimo ir treniruotumo, traukia link tikslo – aukščiausio Alpių taško. Tačiau klaidinga manyti, kad Monblanas – lengvai įveikiama viršūnė, nereikalaujanti fizinio pasiruošimo.

Techniškai ji nėra labai sudėtinga, bet čia vyrauja labai permainingi orai. Esant blogam orui, šturmuoti Monblaną tikrai nerekomenduojama. Galima lengvai pasiklysti ar sušalti. Didžioji kelio dalis bėga plačiais šlaitais, kuriuose nesunku nukrypti nuo maršruto ir sunku atsekti kelią atgal. Ne vienas keliautojas čia pasiklydo ir mirtinai sušalo, įkrito į ledo properšas ar buvo užverstas akmenų / sniego lavina…

Kasmet Monblano masyve apsilanko per 30.000 asmenų, bandančių vienu ar kitu keliu įkopti į šį kalną. Populiariausi ir madingiausi maršrutai - klasikinis (Gouter) ir "trijų viršūnių traversas" iš Prancūzijos pusės. Tai labiausiai apkrauti keliai, kuriuose susiduriama su daugybe ne gamtos, bet žmonių sukeliamų problemų - neįmanoma gauti nakvynės vietų nameliuose, grūstys siauruose takuose, akmenų ridenimas kitiems kopiantiems ant galvų, šiukšlės ir t.t.

Monblano apylinkėse kasmet žūna 20-50 žmonių, tame tarpe ir slidinėtojai. Didžioji dauguma nelaimių būtent ir įvyksta "paprastuosiuose" klasikiniuose maršrutuose, kur minios žioplių, gerokai pervertine savo parengtumą, jėgas ir galimybes, bando mesti iššūkį gamtos stichijoms ir fizikai...

Orai kalnuose

Kalnuose bene viskas priklauso nuo oro… Jei jis labai geras, tai pusiau rimtai, pusiau juokais sakome, kad į Monblano viršūnę sulipti gali ir vokietės pensininkės turistės su džinsais ir Crocs`ais… bet jei subjura – riesta ir labai pavojinga darosi net ir labai patyrusiems alpinistams…Monblane visuomet labai permainingi orai - čia susiduria šiltas ciklonas iš pietų ir šaltas nuo Danijos, Šiaurės jūros. Debesys "užstringa" ties šia viršukalne, todėl slėnyje gali būti graži vasara, bet virš 3 km, tuo labiau virš 4 km aukščio dažnai gali "dangus maišytis su žeme".

Sėkmingo kopimo planus dažniausiai sujaukia:

- didelis sniegokrytis, kuomet užverčiami takai, tampa labai pavojinga ir sunku kopti per šviežią sniegą, padidėja sniego lavinų pavojus.

- didelis šaltis (-15С ir mažiau viršūnėje) ir didelis vėjas (20 km/h ar daugiau), kurie kartu sudaro labai grėsmingas sąlygas, kuomet gana greitai sušalama, netenkama energijos, gręsia galūnių nušalimai.

- lietus žemesnėse aukštumose, nes sušlampami rūbai, įranga ir tai taip pat veda prie sušalimų bandant kopti aukščiau.

- rūkas, migla kuomet lengva pasiklysti, nukristi nuo šlaitų ar į ledynų properšas.

- aukšta temperatūra aukštikalnėse taip pat labai trukdo, nes sparčiai tirpdo sniega, nuo šlaitų bėga vanduo, išjudina akmenis, įvyksta akmenų griūtys.

- audros, žaibai taip pat būna užklumpa labai greitai ir smarkiai, būnant atkarpose kur metaliniai trosai ar tiesiog nešantis ledkirtį prie kuprinės padidėja rizika žūti nuo elektros iškrovos.

Artimiausių dienų prognozė IT pusei:

Išsami orų prognozė alpinizmui:
Italijai: Mont-Blanc-de-Courmayeur
Prancūzijai: Mont-Blanc

Aukštuminis alpinizmas

Norint bandyti sėkmingai kopti į kalnus visų pirmą svarbus geras fizinis pasirengimas, ištvermė ir psichologinis atsparumas. Sunki kuprinė, daugybė kilometrų pėsčiomis kalnų takais, statūs šlaitai, didžiulė fizinė įtampa juntama viso kopimo metu, todėl rekomenduojame tam rengtis gerokai iš anksto - pavaikščioti žygius po 10-20 km per dieną, panešioti bent 15-20 kg kuprinę.
Taip pat reikalinga kreipti ypatingą dėmesį į rekomenduojamos aprangos ir įrangos komplektavimą, nes jei išvyksite su ne visai tinkamais rūbais ar batais, gana greitai sušlapsite ir sušalsite, kas užkirs bet kokias viltis apie kopimą aukščiau.
Challenge
Didelė problema kalnuose - aukščio liga. Jau nuo ~3 km aukščio kiekvienas, daugiau ar mažiau, pajunta deguonies išretėjimo keliamus neigiamus pojūčius - galvos svaigimas ir migrena, jėgų trūkumas raumenyse, suprastėjęs apetitas, pykinimas ir miego sutrikimai. Tam, kad šie simptomai netaptų rimta problema reikalinga aklimatizacija - nakvynė tam tikrame aukštyje padeda organizmui prisitaikyti ir kitą dieną būna lengviau. Todėl niekuomet su naujokais nekylame per dieną daugiau kaip 500 altitudės metrų!
Altitude
Dėl aplaidaus požiūrio, nepakankamo pasirengimo ar netinkamos įrangos, ypač - dėl savo jėgų ir galimybių pervertinimo, kasmet žūsta kelios dešimtys žmonių bandančių įkopti net į sąlyginai nesudėtingu laikoma Monblaną 🙁 Tad mūsų vedlių pirminis tikslas - Jus įspėti ir sulaikyti nuo nepagrįsto rizikavimo savo sveikata ar net gyvybe. Visuomet geriau pasukti atgal kol ne per vėlu, pasiruošti papildomai ir bandyti vėl, nei grįžti susižalojus arba negrįžti išvis...

Dažni klausimai / atsakymai:

O mes Jums išduosime paslaptį - miestų gatvėse žmonės žūsta kas dieną, vairuodami automobilį ar eidami į prekybos centrą pieno nusipirkti būną nutrenkiami perėjoje... Tad patartumėm labai labai susimąstyti ir nustoti vairuoti, vaikščioti mieste... Gali ir užpulti kas :/ Tad žiūrint iš tokio, BLAIVAUS požiūrio, taško, kalnuose kaip ir užsiiminėjant kokiu kitu ekstremaliu sportu, tarkim parašiutizmu ar nardymu, gerokai mažiau nelaimių nei tiesiog gyvenant kasdienį gyvenimą! Kodėl? Nes tokioms kelionėms yra rengiamasi, į viską žiūrima atsakingai, vadovaujamasi ilgamete patirtimi, naudojama kokybiška įranga ir t.t. Argumentų labai daug, gerokai daugiau nei reiktų panaikinti kažkieno abejones, baimes. Žinoma jei kas kas nori bijoti, nori rasti pasiteisinimų, kaip kažko nedaryti, nekeliauti, vietoje to, kad ieškotų galimybių, tuomet tokių mes neperkalbėsime 🙂 Per visą mūsų praktiką, sėkmingai suvedant daug dešimčių žmonių į Viršūnę, visada pavyko išvengti bet kokių rimtesnių traumų, nelaimių. Smulkių, taip, pasitaiko - žmonės pasitempia raiščius, sutrinka skrandis, ima karščiuot ir negali tęsti kopimo. Tokius, pagal situacija, paliekame stovyklauti su palapine, atsargomis ir grįždami nulydime žemyn.
Mes dar ne to girdėjome 🙂 Ir žinome, kad būna prekybos centruose ten tokių šlepečių, na "beveik kaip crocs`ai", tekainuoja 2 ar kiek ten eurų, tai kokie neišmanėliai gali mokėti po 40€ už "beveik tą patį". Na niekaip nesuprantame :)) Bet tie kas nešioja ir nesunešioja eilę metų patogiai originalius crock`sus manau supras kur lenkiu. Mes už kokybę, profesionalumą, betarpišką bendravimą nedidelėse grupėse, patirties, viso kas geriausia tokioje kelionėje perdavimą. Mums tai tikrai ne komercija o Hobis, savotiška aistra. Daryti tai ką mėgstame, daryti gerai, nuoširdžiai dalintis ta meile kalnams, ta patirtimi ir draugiškumu su jumis, ne klientais o Bendražygiais 😉 Bet jei Jums tai - ne argumentai, tuomet paklauskite, mes neslėpsime, galėsim įvardinti su kuo ir už kiek dar galite kopti, Jūsų teisė rinktis, o mūsų - perspėti. Kad maža kainą neretai gali rodyti dėmesingumo stoką, porą vedlių apsiima vesti porą dešimčių žmonių... Kai trūkstą pačių būtiniausių žinių suteikimo, kokybiško kelionės aprūpinimo ir t.t. Tuomet blogybė ne tame, kad su kažkuo neįkopsite į Viršūnę. Ne, neįkopti galite ir su mumis - ant rankų ten nieko nenešame ir už virvių į viršų, kaip krovinių, netraukiame - viską lems oro sąlygos, motyvacija, valia ir daug kitų faktorių. Bet tikrai būtų gaila, jei Jūsų nesėkminga kelionė su kažkuo, kas nepadėjo Jums išnaudoti Jūsų galimybių, pasibaigtų baime kalnams, neryžtingumu dar kada išsiruošti pakartoti kopimą ar pan.
Turbūt vienas sudėtingiausių klausimų 🙂 Viena vertus, pirmiausia žinoma reikia PATIEMS realistiškai įvertinti savo fizinį pajėgumą, mes nežinome ar Jūs gyvenate aktyvų gyvenimą, pasivaikštote su šuniu, pabėgiojate, paplaukiojate baidare ar pažaidžiate krepšinį, o galbūt esate iš tų, kurie į prekybos centrą, esantį už šimto metrų nuo namų nebevaikštote pėsti, o važiuojate automobiliu... Čia negali būti kažkokių labai objektyvių įvertinimų ir nustatymų kas koks turi būti, kad įkoptų 😉 Esmė, kad tikrai nereikia būti kažkokiu labai sportuojančiu žmogumi, daryti kažką ypatingo (nešioti N mėnesių sunkią kuprinę, daug bėgioti, sveikai maitintis). Ne tie dalykai tikrai lemia galimybę sėkmingai pasiekti viršūnę! Jūs galite būti iš tų, kurie padaro 200 atsispaudimų ir neįkopti, arba nepadaryti nė 5 ir įkopti 🙂 Čia viskas labiau valios, ištvermės reikalas. Tuo labiausiai žmonės skiriasi - vieni pradeda, po kurio laiko pavargsta, jiems kažką skaudą, kažkas nusibodo ar nepatogu ir jie "paskęsta" savigraužoje "ko aš čia ėjau, kam man to reikia, man šalta, sunku, niekas manes nemyli..." :)) O kiti žengia dar žingsnį. Po to dar vieną, kol pasiekia Tikslą. Kita tipinė mąstymo klaida - žmonės per daug koncentruojasi į Viršūnės pasiekimą, atiduoda tam per daug jėgų, sunkiai supranta, kad geriausiu atveju - tai tik PUSĖ KELIO. Laukia tiek pat kelio atgal, bet dar sunkiau, pavojingiau, nes nuovargis, persitempimas lemia klaidas, neapdairumą. Tipiškai 80% nelaimių kalnuose įvyksta būtent jau leidžiantis žemyn!! Todėl vedliai, nuolat stebėdami Jus, gali patarti (arba net atsisakyti Jus toliau vesti) nebetęsti kelionės, dėl Jūsų ir mūsų pačių saugumo. Kalnas niekur nedings. Galėsite pakartoti kitamet ar dar kada. Ir taip būsite daug pamatę, patyrę, išmokę. Geriau pasirinkti aukso vidurį, nei nepagrįstai rizikuoti visai nepabaigti puikios kelionės 😉
Dar vienas dažnas, svarbus, bet sunkiai objektyviai atsakomas klausimas. Imant birželį - tuomet tipiškai būna sudėtingesnės oro sąlygos, daug sniego, tad sunkiau klampoti, būna pūgų, šlapiau, šalčiau. BET - gerokai saugiau, nes sniegas laiko akmenis. O liepą - geresni orai, mažiau klampojimo, tačiau daug didesnė akmenų griūčių rizika, nes viskas težta, bėga, ritasi... Šiaip esmė, kaip ir kalbant apie fizinį pasirengimą - jūsų nusiteikime ir realiose galimybėse. Mes su esmine grupių sudėtimi užkopiame praktiškai VISUOMET, o vienas kitas kopikas visad atkrinta, tai normalu - dėl smulkių traumų, pasitempimų, valios stokos, pablogėjusios sveikatos ir pan., o ne todėl, kad kopė birželį ar liepą. Imant bendrai - mes tarp šių mėnesių nematome jokio ypatingo įkopimo "sėkmės procento" skirtumo.
Prie įrangos aprašymo pateiktas tipinis patarimas, kad rekomenduojama naudoti kuprinę, kurios tūris daug maž atitinka asmens svori. Tokia paralelė kyla iš tipinės, vidutiniškai kainuojančios aprangos, įrangos naudojimo. Jei įsigysite kažką dar pigiau, nei mes patariame - tie daiktai, tipiškai, užims dar daugiau kubatūros. Ir tik patys geriausi, kalnams skirti spac. gaminiai, kainuojantys net labai nepigiai, yra kompaktiški ir lengvi - susipirkus tokius, galima ir 100 kg sveriančiam kopikui susitalpinti viską ko reikia į 60L kuprinę. Visais kitais atvejais - nerekomenduojama išradinėti dviračio 😉
Na mes puikiai toleruojame visus - vegetarus ir veganus, juodaodžius ir žydus, musulmonus ir gėjus, tol kol jie nesudaro aplinkiniams problemų 🙂 Racionas grupei numatomas gana tipinis ir jis, žinoma, įtraukia tokius dalykus kaip košes su spirgučiais, "tušonkes", kumpi ir pan. Būną, kad keliuatajams "dingsta apetitas" - tingi pavargę valgyt ir pan. "kaprizai", tai tokius tiesiogine tų žodžių prasme verčiame valgyti, nesvarbu, mėgsta ar nemėgsta, nori ar nenori. Nesupranta žmonės dėl krūvio ko jie nori ir ko jiems reikia tiesiog, tad privalo stiprintis ir nerizikuoti kopimo sėkme. Tačiau žinoma vegetarų niekas nevers valgyti mėsos ar dar ko jie ten nevalgo 🙂 Tačiau kažkokiu sau specifiniu maistu - košėmis ir pan. turėsite pasirūpinti ir neštis patys, tą suderinti su vedliais prieš kelionę, kad būtų užtikrintas pilnavertis, koloringas racionas! O šiaip, žiūrint blaiviai, tokius "kaprizus" kaip "aš kažko nevalgau" gali sau leisti tik per daug išlepinti žmonės... Ir tą ištaiso tokios vietos kaip kalnai, kariuomenė ir pan. Reikia pamatyti vietas, kur žmonės išvis neturi ką valgyti, ar prie ko priveda išsekimas, kai žmonės akyse susižaloja ar žūstą... tuomet bet kokių įsitikinimų žmogus turėtų išsitraukti lašinių, snikersų ir prisikimšti kiek "neiną", kad tik turėtų jėgu...